Pohyb je život a aktivita a optimismus jsou předpokladem šťastného života. Touto zásadou se řídím již více jak 63 roků. Proto považuji putování na kole za ideální aktivitu, spojující zdravý pohyb s poznáváním světa.
Současně se od mládí zajímám o českou historii, zejména čtrnáctého, patnáctého a dvacátého století. Jsem přesvědčen, že znalost historie je zdrojem poznání a poučení, bez níž jsme snadno náchylni opakovat chyby našich předků.
Přibližně před třemi lety jsem se rozhodl tyto své dva zájmy naplnit uskutečněním putování na kole po stopách výpravy českého krále Jiřího z Poděbrad z let 1465 – 1467. Ten vyslal svého švagra Lva z Rožmitálu a jeho družinu po evropských panstvích reprezentovat České království a hledat spojence proti vpádu Osmanů do Evropy a zároveň k eliminaci snah papeže o uvalení klatby na Čechy. S odchodem do důchodu se mi otevřela cesta k naplnění mého záměru.
Na této webové stránce bude možné sledovat, zda se mi to podaří…
Kromě toho se zde můžete seznámit s některými dříve realizovanými cestani, které budou postupně doplňovány.
Zápisky z předchozích cest
Některé z delších cest si zaznamenávám do deníku. Jejich přepis budu postupně zveřejňovat.
Pokud někoho svými cestami namotivuji, ocením i Vaši zpětnou vazbu…
Cesta (kolmo) do Korutan
Délka: 10 dní Trasa: Bohuňovice - Hustopeče - Petronel Carnuntum - Worth - Loeben - Hinterberg - Sank Veit - Ossiachersee - Gerlitzen -...
Z MIŠKO NA POT … aneb jak jeli Mirek a Alena na kole k moři
Délka: 7 dní Trasa: Bohuňovice - Hustopeče - Bad-Deutsch-Alterburg - Petronell Carnuntum - Semmering - Graz - Maribor - Koper Našlapané kilometry:...
Lago di Garda – 2017
Délka: 9 dní Trasa: Bohuňovice - Hustopeče - Petronel Carnuntum - Langenwang - Unzmarkt - Ossiacherse - Alesso - Piava - Levico Terme - Riva del...
Životní parťačka i do nepohody
Život, i jakákoli cesta, je mnohem pestřejší, když ji máme s kým sdílet. Mít štěstí a najít parťáka, který s vámi vykročí vstříc nepohodlí, je obrovské štěstí. Já to štěstí našel v manželce Aleně, se kterou sjíždíme cesty (překážky – nepřekážky) již přes 41 let.
Cesta na konec světa
České království se potýkalo v druhé polovině 15. století s dozvuky husitských válek, které se staly vyústěním snah kněze Jana Husa o reformaci církve. V našich zemích, zpustošených lety bojů, doznívalo v té době soupeření radikálních husitů s umírněnými zastánci Husových myšlenek a katolíky.
V této nelehké době byl zástupci šlechty zvolen roku 1458 do vedení země šlechtic Jiří z Poděbrad, jediný český král, který nepocházel z královského rodu. Ten se musel v době své vlády potýkat nejen s rozsáhlou obnovou země, ale i s nepřízní papeže Pia II., který stále považoval České království za zemi kacířů. Navíc ohrožovala jihovýchodní Evropu po dobytí Konstantinopole (dnešní Istanbul) roku 1453 rozpínající se Osmanská říše.
Jiří z Poděbrad, jako nadaný diplomat a státník, přišel společně se svým rádcem – humanistou Antoniem Marini z Grenoblu již roku 1462 s myšlenkou vytvoření projektu všeobecné mírové organizace křesťanských panovníků. „Smlouva o nastolení míru v celém křesťanstvu“ (jak se tento projekt nazýval) byla založena na myšlence upevnění trvalého míru na principu národní svrchovanosti států. Tento návrh o téměř pět století předběhl vznik Organizace spojených národů a zejména založení Evropské unie, s jejímiž principy měl již tehdy český projekt mnoho společných znaků.
S ohledem na skutečnost, že dokument nepřipisoval papeži úlohu významného hráče v navrhovaném uspořádání, nepodařilo se králi v silně křesťanské společnosti u evropských panovníků toto myšlenku prosadit.
Se sílícím tlakem nového papeže Pavla II. (po smrti Pia II.) na uvalení klatby na České království vyslal král Jiří z Poděbrad v listopadu roku 1465 družinu čtyřiceti zástupců naší země, aby procestovali západní a jihozápadní Evropu a u tamních panovníků představili Čechy jako sebevědomý a vzdělaný národ. Snahou bylo upevnit spojenectví s významnými vládci vůči papeži i rozpínající se Osmanské říši.
Výprava putovala po trase Praha, Plzeň, Norimberk, Brusel, Londýn, Bordeaux a Santiago de Compostella na poloostrov Fisterra, považovaný před objevením Ameriky za konec světa. Odtud se poselstvo přes Porto, Toledo, Madrid, Barcelonu, Nice, Turín, Milán, Benátky a Vídeň vrátilo v březnu roku 1467 zpátky do Čech, po ujetí přibližně devíti tisíc kilometrů v koňském sedle. Cestou poznali naši vyslanci množství cizích zemí a měst. Na dvorech vladařů šířili slávu českého království a seznámili se se zvyky jiných národů.
Celé putování popsal ve svém deníku účastník výpravy Václav Šašek z Bířkova a zanechal tak pro další generace bezprostřední svědectví o poselství českého krále, šířícím myšlenku míru a spolupráce mezi evropskými národy.
Přestože Jiří z Poděbrad nezabránil uvalení klatby na naši zemi, podařilo se mu díky svým vyjednávacím a vojenským schopnostem uhájit suverenitu českého království i pro další pokolení.
Po více jak půl tisíciletí jsem zatoužil vydat se ve stopách našich předků, nikoliv však v sedle koně, ale v sedle kola…
Miroslav Pauch, v Bohuňovicích 11.5.2021